Behawiorysta – specjalista od zadań trudnych
Wiele zmieniło się w postrzeganiu funkcjonowania zwierząt i pojęcia ich zdrowia na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Obecnie to coś więcej niż tylko fizyczny dobrostan. Dzięki nowym odkryciom naukowym jesteśmy w stanie coraz lepiej zrozumieć potrzeby naszych zwierząt domowych. Jak się okazuje, nasi pupile również mogą mieć zaburzenia zachowania, traumy i wymagać specjalistycznej pomocy. Dzisiaj przedstawimy jednego z takich właśnie specjalistów – psiego behawiorystę.
Kim jest behawiorysta?
Często w potocznym rozumieniu psich behawiorystów przyrównuje się do zoopsychologów czy szkoleniowców. A to są zupełnie inne profesje, których specjaliści zajmują się inną sferą życia zwierząt. Behawiorysta wykorzystuje w swojej pracy wiedzę z zakresu psychologii, biologii, etologii, a także medycyny weterynaryjnej. Jest to osoba, która pomoże w sytuacjach kiedy nietypowe zachowanie pupila utrudnia życie zarówno jemu, jak i właścicielowi.
W jaki sposób pracuje behawiorysta?
Dobry behawiorysta opiera swoją pracę na dwóch rzeczach: wywiadu z właścicielem i obserwacją zwierzęcia w jego środowisku. Te dwie kwestie pozwalają w pełni poznać i zrozumieć problem z zachowaniem podopiecznego. Dopiero później opracuje on plan działania, który ma za zadanie zmienić problematyczne zachowanie zwierzęcia. Pomaga właścicielowi właściwie go wdrożyć i realizować jego założenia. To jednak nie koniec. Dobry i rzetelny behawiorysta wypracuje razem z klientem odpowiednie metody komunikacji na linii podopieczny-właściciel.
Kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej skorzystać z pomocy psiego behawiorysty, gdy zachowanie naszego psa jest nietypowe i uniemożliwia codzienne, normalne funkcjonowanie. Trzeba jednak rozróżnić problemy natury szkoleniowej od takich, które wymagają pomocy behawiorysty. Gryzienie mebli, nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy i inne temu podobne problemy są efektem nieodpowiedniego wyszkolenia psa. W tym wypadku najlepiej zapisać go na profesjonalny kurs szkoleniowy. Jeśli jednak twój pies ma napady paniki, stany depresyjne, lęk separacyjny czy ma zachowania autoagresywne, warto skontaktować się z behawiorystą. Podłoże tych problemów może być różne, często są to traumy sprzed wielu lat. Profesjonalna pomoc jest w takich wypadkach niezbędna, gdyż zachowania te z czasem mogą się pogłębiać. Na szczęście obecnie znalezienie dobrego psiego behawiorysty nie sprawia większego problemu,