Co zrobić, gdy pies ciągnie na smyczy?
Ciągnięcie na smyczy może być frustrującym wyzwaniem dla wielu właścicieli psów, a także dla samego pupila. Nie ma jednej sprawdzonej metody na radzenie sobie z tą sytuacją, ale damy Wam kilka wskazówek, które mogą pomóc Wam rozwiązać ten problem. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, dlaczego pies ciągnie na smyczy.
To zależy!
Powodów, dla których pies ciągnie na smyczy, może być wiele. Jednym z pierwszych może być fakt, że jest to szczeniak, który dopiero się uczy, albo pies, który nigdy nie został poprawnie tego nauczony. Drugim dosyć popularnym powodem jest nieodpowiednia, zbyt krótka smycz. Pies w trakcie spacerów lubi oznaczać teren, poznawać nowe zapachy — krótka smycz znacząco go ogranicza. Jednak to nie jedyne możliwości. Pupil będzie nas ciągnął także w momencie, gdy nie czuje się bezpiecznie albo skumulowało się u niego wiele emocji i jest po prostu podekscytowany. Należy również zaznaczyć, że niedostatecznie zaspokojone potrzeby ruchu i aktywności mogą również doprowadzić do tego, że pies ciągnie na smyczy.
Jak sobie z tym poradzić?
Odpowiednie akcesoria
Wybierz smycz, obrożę czy szelki, które są dostosowane do wielkości i siły twojego psa. Obroża, szelki muszą być odpowiednio dopasowane, nie za ciasne ani za luźne, aby pupil czuł się komfortowo.
Zastosuj pozytywne wzmocnienie.
Nagradzaj psa za pożądane zachowanie. Kiedy pies idzie przy nodze, używaj pozytywnego wzmocnienia w postaci smakołyków, pochwał czy zabawki. Twój pies zacznie kojarzyć chodzenie blisko ciebie z przyjemnymi doświadczeniami.
Zastosuj technikę stop-and-go.
Gdy pies zaczyna ciągnąć, to nagle zatrzymaj się i ruszaj. Poczekaj, aż pies przestanie napinać smycz i skupi się na tobie. Kiedy zacznie podążać przy nodze, ruszaj znowu. Ta technika pomaga psu zrozumieć, że tylko chodzenie przy nodze prowadzi do przemieszczania się.
Zapewnij odpowiednią ilość ruchu.
Pamiętaj, że pies, który ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i aktywności jest bardziej spokojny i zrelaksowany. Sfrustrowany pupil nie będzie chętnie wypełniał naszych poleceń, co często przekłada się na to, że nie potrafi opanować się podczas spaceru.
Unikaj szarpnięć i kar.
Unikaj szarpania smyczą czy kar cielesnych. To może spowodować strach i niepokój u psa, a także zaostrzyć problem. Skup się na pozytywnym wzmocnieniu i cierpliwej, spokojnej nauce.
Konsekwencja i cierpliwość.
Nauczenie psa nowego zachowania wymaga czasu. Bądź konsekwentny w zastosowaniu metod szkoleniowych i cierpliwie powtarzaj ćwiczenia. Oczywiście w trudnych przypadkach zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalisty. Pamiętaj, że najpierw należy znaleźć źródło problemu (Dlaczego pies ciągnie na smyczy?) i do niego dostosować odpowiednie rozwiązanie.
Regularne szkolenie i zrozumienie potrzeb psa sprawią, że spacery staną się przyjemnością zarówno dla ciebie, jak i twojego wiernego towarzysza.