Co zrobić z kotem podczas urlopu?
Planowanie urlopu to ekscytujący czas, ale dla właścicieli kotów wiąże się z pewnymi wyzwaniami dotyczącymi zapewnienia opieki i komfortu swoim futrzanym przyjaciołom. Podstawowym dylematem jest kwestia: zabrać kota ze sobą, czy zostawić go w domu pod opieką? Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Podpowiadamy co zrobić z kotem podczas urlopu.
Zdecyduj, czy kot zostaje w domu czy jedzie z Tobą
Pierwszą decyzją jest wybór między pozostawieniem kota w domu pod opieką opiekuna, umieszczeniem go w hotelu dla zwierząt czy też zabieracie go ze sobą. Każda z tych opcji ma swoje zalety, ale wybór zależy od sytuacji.
Warto jednak nadmienić, że koty są zwierzętami terytorialnymi i najlepiej czują się w znanym otoczeniu. To daje im poczucie kontroli i bezpieczeństwa, gdyż koty niespecjalnie przepadają za zmianami w swojej rutynie. Czas aklimatyzacji w nowym miejscu trwa długo, więc nie zdąży tego nawet zrobić podczas wyjazdu (zakładając, że trwa on mniej niż 4 tygodnie).
Zatrudnij opiekuna lub poproś bliską osobę o pomoc
Jeśli decydujesz się zostawić kota w domu, zatrudnij profesjonalnego opiekuna lub poproś zaufaną osobę o regularne wizyty. Opiekun powinien nie tylko karmić kota i wymieniać kuwetę, ale także poświęcić trochę czasu na zabawę i interakcję. Dla kotów zabawa jest ważną częścią dnia i warto, aby tymczasowy opiekun poświęcił na to trochę czasu.
Zapewnij wygodne i bezpieczne środowisko
Upewnij się, że kot ma wszystko, czego potrzebuje w swoim domu, tak aby opiekun nie był zobowiązany do jeżdżenia na zakupy. Ty najlepiej wiesz jaką karmę lubi Twój kot, więc zaopatrz się w nią odpowiednio wcześniej.
Opiekun powinien zapewnić kotu dostęp do świeżej wody, jedzenia i do kuwety. Jeśli czas nieobecności jest krótki, to sam możesz o to zadbać. Oczywiście kot, który ma tendencję do objadania się, nie powinien mieć zostawionego jedzenia na zapas.
Zaplanuj wizytę u weterynarza przed wyjazdem
Przed wyjazdem na urlop zaleca się sprawdzenie, czy kot jest zdrowy. Wizyta u weterynarza pozwoli upewnić się, że zwierzak jest w dobrej formie i upewnić się, że kot może zostać sam (na krótki czas), albo pod opieką opiekuna, który nie ma pełnej wiedzy o zdrowiu i przyzwyczajeniach mruczka.
Kontakt wizualny
Jeśli to możliwe, zainstaluj kamery internetowe w domu, aby móc obserwować kota na odległość. To pozwoli Ci sprawdzić, czy u mruczka wszystko dobrze i w razie problemów skontaktować się z osobą, która przyjdzie do Twojego kota.
Podróże z kotem
Jeśli zdecydujesz się zabrać kota na urlop, upewnij się, że jest przygotowany na podróż, a miejsce, do którego jedziecie, akceptuje obecność zwierząt. Podróż jest zwyczajowo dla kota stresująca, więce nie zabieraj swojego mruczka na długie wyjazdy samochodem. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą kuwetę, żwirek, karmę, smycz z szelkami lub obrożą, drapak. Polecamy również doczepić do obroży adresówkę oraz mieć ze sobą książeczkę zdrowia kota.
Ostatecznie decyzja co zrobić z kotem podczas urlopu należy do Ciebie, a każda z opcji ma swoje zalety. Dużo zależy od charakteru mruczka, gdyż jeden kot będzie źle znosił zmianę, a drugi zbyt mocno tęskni za opiekunem, aby zostawić go samego. Kluczowe jest jednak zadbanie o to, aby zwierzak był bezpieczny, zdrowy i miał dostęp do wszystkich potrzebnych mu rzeczy. Odpowiednie przygotowanie i planowanie sprawią, że zarówno ty, jak i twój kot, będziecie mogli cieszyć się udanym i bezpiecznym urlopem.