Czipowanie psów i kotów w Polsce: czy jest obowiązkowe?
Czipowanie zwierząt domowych jest coraz bardziej popularnym tematem wśród właścicieli zwierząt. To nowoczesne rozwiązanie służy identyfikacji naszych czworonożnych przyjaciół, co może znacznie ułatwić ich odnalezienie w przypadku zaginięcia. Czy czipowanie psów i kotów jest obowiązkowe?
Zacznijmy od podstaw
Czipowanie polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia małego mikroczipa, wielkości ziarnka ryżu. Mikroczip zawiera unikalny numer identyfikacyjny, który jest przypisywany do danych właściciela w odpowiedniej bazie danych. Gdy zwierzę zostanie znalezione, weterynarz lub odpowiednie służby mogą zeskanować mikroczip i szybko zidentyfikować właściciela.
Czy czipowanie jest obowiązkowe w Polsce?
Na chwilę obecną – nie. Jednakże to zmienia się dynamicznie i obecnie prowadzone są plany i rozmowy mające na celu zmianę obowiązujących przepisów. Mimo to obecnie wciąż jest kilka sytuacji, które sprawiają, że czipowanie psów i kotów jest obowiązkowe:
- Podróże zagraniczne.
Przepisy Unii Europejskiej wymagają, aby wszystkie psy, koty i fretki były zaczipowane oraz miały paszport zwierzęcy. - Lokalne rozwiązanie.
Niektóre polskie gminy wprowadziły przepisy, które nakazują czipowania zwierząt. Podejmowanie takich oddolnych rozwiązań to doskonała inicjatywa i bardzo nas cieszy, gdy takie działania są podejmowane. - Adopcja.
Wiele schronisk i organizacji zajmujących się adopcją zwierząt czipuje psy i koty przed przekazaniem ich nowym właścicielom. W takiej sytuacji adoptowany pies czy kot jest wpisany do bazy danych wraz ze swoim opiekunem. Taka procedura poprawia bezpieczeństwo czworonogów.
Po co?
Choć czipowanie nie jest obowiązkowe, ma wiele zalet, które pomagają poprawić bezpieczeństwo zwierząt domowych.
- Najważniejszą zaletą jest łatwość identyfikacji zwierzęcia w przypadku zaginięcia czy porzucenia. Jednocześnie ułatwia to ściganie osób, które porzuciły swoje zwierzaki.
- Mikroczip jest trwały i nie może zostać zgubiony lub usunięty, w przeciwieństwie do tradycyjnych obroży z identyfikatorami.
- Czipowanie może również pomóc w monitorowaniu i kontrolowaniu populacji zwierząt, zwłaszcza bezdomnych.
Proces czipowania
To prosty, szybki i bezpieczny zabieg. Mikroczip jest wszczepiany pod skórę zwierzęcia, zazwyczaj w okolicy szyi. Po wszystkim należy dane zwierzęcia i właściciela zarejestrować w bazie danych.
Choć czipowanie psów i kotów w Polsce nie jest obecnie obowiązkowe, jest to praktyka, która przynosi wiele korzyści zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli. Mamy ogromną nadzieję, że wkrótce taka procedura będzie obowiązkowa dla właściciela każdego czworonoga.