Czy szkolenie psa jest konieczne?
Na początku warto zaznaczyć, że szkolenie psa to dobra podstawa do budowania relacji opartej na zaufaniu. Jeśli Twój pupil będzie wiedział jakiego zachowania oczekujesz od niego w określonej sytuacji, to będzie bardziej zrelaksowany. Poza tym naprawdę dobrze jest mieć pewność, że pies zareaguje na nasze polecenia, dzięki czemu możemy lepiej zadbać o jego i innych bezpieczeństwo. Wielu uważa, że szkolenie psa jest im niepotrzebne, że nie potrzebują uczyć go żadnych sztuczek. Jednakże sam proces nauki to coś znacznie więcej niż „podaj łapę”. Uczymy swojego pupila odpowiednich zachowań podczas codziennych, normalnych zajęć. Wyszkolony pies to gwarancja spokojnego pójścia na spacer bez potrzeby gonienia czworonoga po całym mieszkaniu, aby założyć mu obroże. To także bezpieczna i dobra zabawa z pupilem bez siniaków i zadrapań. Biorąc to wszystko pod uwagę, czy można stwierdzić, że szkolenie jest niepotrzebne?
Szkolenie psa — kiedy rozpocząć?
Tresowanie psa powinno zacząć się w momencie, kiedy przekroczy próg naszego domu. W przypadku szczeniąt będzie to około 8 tygodnia życia. Rozpoczęcie procesu tak wcześnie zmniejsza ryzyko, że podłapie on niewłaściwe zachowania. Jeśli adoptowałeś psa ze schroniska, to może to wyglądać nieco inaczej. Często trzeba dać czworonogowi chwilę czasu na oswojenie się z sytuacją. Najlepiej nagradzać wtedy dobre zachowania, ale nie przeprowadzać intensywnych treningów. Oczywiście nie ma widełek czasowych, w których szkolimy psa — to proces tak naprawdę na całe życie towarzysza. Później opiera się raczej na ćwiczeniach i przypomnieniu, ale jednak nie powinniśmy z tego rezygnować. Treningi utrzymują psa w dobrej formie psychoruchowej.
Po co?
Przede wszystkim polega to na nauczeniu psa odpowiednich zachowań, które są przez ciebie akceptowane. Najczęściej opiera się to na umiejętności wykonywania podstawowych komend, chodzenia przy nodze oraz na luźnej smyczy, ale również podchodzenia na zawołanie. To są takie kluczowe i najważniejsze zachowania, które powinien opanować pies podczas treningu. A co najważniejsze potrafią uratować czworonogowi życie. Jeśli pies ucieknie na ruchliwą ulicę, a ty nie masz nad nim kontroli, to istnieje spore ryzyko, że pies ulegnie poważnemu wypadkowi. Co jeszcze? Nauczenie psa funkcjonowania wśród ludzi, tak aby wizyty gości, spacery w większym tłumie czy wizyty u fryzjera nie były stresujące dla czworonoga, albo aby mógł sobie z tym napięciem poradzić. Pamiętaj, że podczas szkolenia równie ważne jest budowanie kompetencji społecznych w relacji pies – pies.
Szkolenie psa samemu czy u profesjonalisty?
To zależy. Wiadomo, że treningi u profesjonalisty kosztują, jednakże opieka nad czworonogiem z założenia jest dosyć kosztowna. Jeśli mimo wszystko podejmiesz się szkolenia psa samemu, to powinieneś uzbroić się w odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Pamiętaj również o podstawowych zasadach:
- Niezmienność komend — to niezwykle ważne!
- Konsekwencja — jeśli coś jest odpowiednim zachowaniem, to nagradzamy.
- Za nieodpowiednie – “karzemy”. Nie możemy jednego dnia czegoś wymagać, a następnego odpuścić, bo nam się nie chce albo nie mamy czasu.
- Zachowania, które nagradzasz — będą się powtarzały.
- Zachowania, które ignorujesz — z czasem wygasną.
- Zachowania utrwalają się, jeśli są wzmacnianie.
Tresura psa jest niezwykle ważna i należy przeprowadzić ją w odpowiedni sposób. Dlatego przed wzięciem czworonoga warto podszkolić się i zdobyć odpowiednią wiedzę. W przypadku kiedy nasze treningi nie działają, tak jakbyśmy chcieli, to warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalisty i zamówić zajęcia z doświadczonym behawiorystą.
Co w przypadku szkolenia z profesjonalistą? Przede wszystkim opracuje odpowiedni plan działania, który będzie dobrany pod potrzeby i możliwości psa oraz Twoje. Dostaniesz pełen harmonogram działań, który pozwoli Ci odpowiednio pracować z psem. Najczęściej profesjonalni szkoleniowcy pozostają z Tobą w kontakcie i pomagają skorygować wszelkie potknięcia, dzięki temu masz pewność, że trening Twojego psa przebiega tak, jak powinien. Naprawdę warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, jeśli nie jesteśmy pewni swojej wiedzy i doświadczenia.