Dlaczego ankieta adopcyjna jest ważnym narzędziem pracy dla fundacji?
Czworonogi, które znajdują się w schroniskach to najczęściej zwierzaki, które doświadczyły dosyć mocno trudów życia. Kochane i odpowiednio zaopiekowane pupile najczęściej nie trafiają do takich miejsc. Dlatego kluczowym zadaniem osób, które prowadzą schroniska, czy fundacje jest zapewnienie czworonogom lepszego życia, a nie narażanie ich na ponowne odrzucenie i stres. W takich okolicznościach dokładna ankieta adopcyjna oraz wywiad z przyszłym opiekunem to obowiązkowa podstawa. W procesie adopcyjnym to pupila musicie postawić na pierwszym miejscu. Łatwiej będzie w takiej sytuacji zrozumieć, że takie ankiety mają zapewnić bezpieczeństwo psiakom i mruczkom, a nie Was zniechęcić. Wszelkie wątpliwości co to pytań i ich celu zawsze możecie wyjaśnić z osobami ze schroniska — z chęcią wyjaśnią Wam całą procedurę.
O co możemy zostać zapytani w ankiecie adopcyjnej?
O wiele. Często będą to pytania trudne, a nawet bardzo osobiste. Jednakże ważne jest, aby zrozumieć, że nie podyktowane jest to zwykłą ciekawością czy czepialstwem. W procesie adopcyjnym tak naprawdę najważniejszy jest pies czy kot. Takie pytania i szeroki wywiad mają zwiększyć szanse na to, że trafią one do dobrego, kochającego ich domu. Ich celem nie jest wyciąganie od Was poufnych informacji. Na jakie pytania możecie się natknąć? Podstawą jest to jak mieszkanie: w domu, w bloku? Ile osób przebywa w domu, czy są w nim jakieś dzieci, albo inne zwierzęta. W przypadku mieszkania w domu padają też pytania o to, gdzie będzie przebywał zwierzak oraz czy posesja jest odpowiednio ogrodzona. Dostaniemy pytania o to, jak spędzamy czas wolny, a także o to, w jakich warunkach i na ile godzin pupil będzie zostawał sam w domu. Możemy również dostać pytania o gotowość do wydatków, które są związane z posiadaniem pupila. Prawdopodobnie zostaniecie poproszeni o udzielenie informacji na temat wykonywanej pracy. Wszystko to ma na celu określić czy jesteście w stanie finansowo oraz czasowo zaopiekować się odpowiednio nowym członkiem rodziny. Oczywiście każda fundacja opracowuje własną ankietę, dlatego pytania mogą się różnić — być mniej lub bardziej szczegółowe.
Adopcja psa i kota — ogromna odpowiedzialność.
W schroniskach znajdziemy psy i koty, które wymagają większych nakładów cierpliwości i czasu, gdyż często są one przestraszone i nieufne. Dlatego decyzja o adopcji czworonoga nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji. Wypełnienie ankiety i zetknięcie się z masą pytań i potencjalnych „problemów” pozwala na ostudzenie emocji, dzięki czemu można na trzeźwo ocenić swoje możliwości w kwestii adopcji i opieki nad psem czy kotem. Pamiętajcie — ankiety adopcyjnej nie mają na celu Was zniechęcić tylko uświadomić wszystkie możliwe scenariusze, z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć, jak adoptujecie nowego członka rodziny.