Dlaczego warto zaczipować swojego czworonoga?
W większości krajów zaczipowanie psa czy kota jest wymagane. Ułatwia to nie tylko znalezienie właścicieli czworonogów, ale również znacznie ułatwia ludzi, którzy porzucają swoje zwierzęta. To również doskonała opcja w sytuacji, gdy pies zostanie skradziony. Łatwiej będzie zlokalizować zaginionego pupila w sytuacji, gdy został on zaczipowany i zarejestrowany. Obroża z adresem i nadajnikiem GPS zawsze może zostać zdjęta przez osobę trzecią albo zgubiona przez psa, a czip zostanie z psem czy kotem już na zawsze.
Co tak w ogóle jest czip?
Najprościej rzecz ujmując, jest to elektroniczny implant, który ma swój indywidualny numer. Trzy pierwsze cyfry oznaczają producenta lub kraj pochodzenia, a pozostałe to niepowtarzalny kod identyfikacyjny. Sam mikroczip zawiera tylko zestaw konkretnych cyfr, więc aby miał jakiekolwiek sprawcze działanie, to trzeba go zarejestrować. Najpowszechniejszą bazą danych jest safe-animal.eu (Międzynarodowa Baza Danych Zwierząt). Podczas rejestracji podajemy nie tylko dane pupila, ale przede wszystkim nasze dane. W tym najważniejszy jest aktualny numer telefonu. Oczywiście w Polsce nie ma obowiązku rejestracji czipa, ale jednak sam implant bez aktualnej bazy danych na niewiele się zda, gdyż nie będzie można zlokalizować właściciela.
Jak przebiega procedura?
Wiele osób obawia się, że procedura czipowania jest bardzo bolesna dla pupila, więc z niej rezygnują. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna, gdyż sam zabieg jest prosty, szybki i niemal bezbolesny. Lekarz weterynarii przy pomocy specjalnej strzykawki wprowadza czip pod skórę zwierzęcia. Jedyny ból, jaki pupil może odczuwać to ukłucie, które nie różni się niczym od tego przy zwyczajnym szczepieniu. Czip nie jest również wyczuwalny przez czworonoga i nie przeszkadza mu w codziennym życiu. Nie jest to również droga procedura, gdyż ceny wahają się od 50 do 150 zł. Poza tym wiele gmin finansuje zabieg zaczipowania czworonoga, więc warto zainteresować się, jak do tej kwestii podchodzą władze Twojej miejscowości
Zaczipowanie psa lub kota – czy warto?
Oczywiście! To procedura stosunkowo tania, łatwa i niemal bezbolesna. Zarejestrowany czip to bezcenna wiedza dla osób, które znajdą zagionionego pupila. Pamiętaj, że nawet jeśli bardzo dbasz o swojego przyjaciela, to wciąż istnieje zagrożenie, że zwierzak się zgubi lub zostanie skradziony. Zdecydowanie łatwiej wtedy znaleźć swojego czworonożnego towarzysza, gdy jego i Twoje dane zarejestrowane są na czipie, który został mu założony. Poza tymi korzyściami jest jeszcze jedna. Otóż, gdy my zdecydujemy się na zaczipowanie psa lub kota, to możemy swoją postawą zachęcić do tego innych. To niezwykle ważne, aby w Polsce również powszechna stała się procedura czipowania czworonoga. Zdecydowanie ułatwia ona walkę z bezdomnością i znęcaniem się nad zwierzętami.