Jak bawić się z kotem?
Bawienie się z kotem to nie tylko przyjemność, ale także ważny element dobrego samopoczucia mruczka. Interakcja z kotem poprzez zabawę to również świetny sposób na pogłębienie naszej więzi.
Koty, choć znane są z niezależności, to uwielbiają interakcję i zabawę. W poniższym wpisie przedstawimy kilka praktycznych porad na to, jak bawić się z kotem.
Zabawa to klucz do dobrego zdrowia
Zabawa jest istotnym elementem kociego dnia, który jest szczególnie ważny dla kotów niewychodzących. Aktywność pozwala mu na wyrzucenie nagromadzonej energii oraz spełnia jego potrzebę polowania. Kot, który cały dzień przebywa w domu, nie ma jak spożytkować inaczej nagromadzonej energii, niż poprzez zabawę. Jeżeli nie będzie miał zapewnionej takiej możliwości, to grozi mu frustracja, która może przerodzić się w zachowania agresywne wobec innych lub autoagresję.
Polowanie to najlepsza zabawa
Nasza zabawy z kotem powinny jak najlepiej imitować polowanie. Dlatego poruszając zabawkę, należy niejako imitować zachowanie potencjalnej ofiary: powolne poruszanie się, ucieczka, zamieranie w bezruchu, szybkie zerwanie się do dalszej ucieczki. Pod koniec zabawy (po tym, jak kilkukrotnie uciekniemy zabawką z łap kota) należy pozwolić mruczkowi na schwytanie zdobyczy. Po wszystkim zalecamy podać mu przekąskę lub niewielki posiłek. Wtedy cały cykl zamknie się i kot będzie usatysfakcjonowany.
Brak urozmaicenia
Codziennie ta sama zabawa może być dla mruczka zbyt monotonna. Choć tak popularna wędka jest świetną opcją dla kotów, to warto ją jednak urozmaicić. Możesz spróbować zabawek sensorycznych, np. mata węchowa, czy zabawki z piłkami, albo innymi przedmiotami, które kot może „ganiać”.
Ręce to nie zabawka!
Wiele osób uczy swojego kota „atakowania” swoich dłoni. To może być miłe i urocze, gdy mruczek jest mały, ale gdy podrośnie a jego pazury i zęby stają się ostrzejsze, to już nie jest przyjemnie. Dlatego najlepiej w ogóle nie uczyć swojego czworonoga tego typu zabawy.
Warto również uważać podczas zabawy z laserem. Pod koniec zabawy, kot musi dostać jakąś materialną zdobycz. Ganianie za małą kropką na ścianie, gdy nie można jej zdobyć może być źródłem frustracji dla czworonoga. Dlatego zabawy z laserem są w porządku, ale gdy włączymy do nich namacalną nagrodę.
Poznaj swojego mruczka
Pamiętaj, że nie ma sprawdzonego, uniwersalnego przepisu na to jak bawić się z kotem, gdyż każdy z nich jest inny. To wszystko co napisaliśmy, to ogólne zasady, które mają związek z naturą mruczków. Dlatego eksperymentuj z różnymi formami zabawy, aby dowiedzieć się, co najbardziej podoba się Twojemu pupilowi. Regularna zabawa nie tylko dostarcza kotu rozrywki, ale także utrzymuje go w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. To również doskonały sposób na zacieśnianie więzi między tobą a twoim czworonożnym towarzyszem.