Jak pomóc psu podczas upałów?
Lato to czas zwyczajowo kojarzymy z wakacjami, plażą i słońcem. Jednak dla naszych czworonożnych przyjaciół upalne dni mogą być trudnym okresem. Psy, podobnie jak ludzie, są podatne na skutki wysokich temperatur, a przegrzanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W tym artykule podpowiemy, jak pomóc psu podczas upałów i zapewnić mu komfort oraz bezpieczeństwo.
Zapewnij dostęp do świeżej wody.
Wydaje się to nieco zbyt oczywiste prawda? Niestety wielu wciąż o tym zapomina! Nie mówimy tu tylko o misce wody w domu, ale także podczas spacerów! Na wyprawy powinieneś brać miskę i butelkę z wodą, aby pies mógł swobodnie napić się wody podczas wojaży. Możesz również dodawać kostki lodu do wody, aby utrzymać ją chłodną przez dłuższy czas. ( to rozwiązanie głównie sprawdzi się w domowych warunkach).
Unikaj spacerów w najgorętszych godzinach.
Nie wyciągaj psa na spacer w momencie, gdy słońce najmocniej „przypieka”. Najlepszą opcją są wczesne, poranne spacery oraz te późnym popołudniem i wieczorami. Oczywiście szybkie wyjście „na siku” może odbyć się w każdej chwili, ale mówimy tutaj o dłuższych, codziennych spacerach.
Pamiętaj, że gorący asfalt może poparzyć łapki Twojego psa – zawsze sprawdź temperaturę nawierzchni przed spacerem.
Znajdź cień lub zapewnij chłodne miejsce.
Spacerując z czworonogiem, szukaj miejsc zacienionych, w których pies może się schronić i odpocząć. Najlepiej podczas upalnych dni stawiaj na spacery w parku lub w lesie — gdyż tam zawsze jest nieco chłodniej.
W domu warto stworzyć psu chłodne miejsce do odpoczynku, na przykład w łazience z chłodnymi kafelkami lub w pomieszczeniu z wentylatorem.
Używaj mat chłodzących
Jeśli chcesz pomóc psu podczas upałów, to obecnie masz szeroki wybór akcesoriów, które znacząco to ułatwią. Maty chłodzące, kamizelki, chusty, fontanny, baseny. Maty chłodzące to jedna z najlepszych opcji w domu, gdyż możesz je położyć w ulubionym miejscu psa. Kamizelka doskonale sprawdzi się podczas spaceru.
Zadbaj o dietę
Podczas upalnych dni pies może mieć mniejszy apetyt. Warto w tym momencie podzielić duży posiłek na kilka mniejszych, aby zachęcić czworonoga do jedzenia. Można również podać psu mrożone/zimne przysmaki (zrobione samemu lub kupione w sklepie).
Obserwuj zachowanie psa
Chcesz pomóc psu podczas upałów? Obserwuj jego reakcje! Wszystkie powyższe rady są dobre, ale należy wszystko dostosować do rasy psa i jego indywidualnych potrzeb.
Przede wszystkim mimo środków ostrożności przegrzanie wciąż może wystąpić. Jakie są tego objawy?
- Intensywne dyszenie
- Ślinotok
- Wymioty
- Osowiałość
W takiej sytuacji natychmiast skontaktuj się z weterynarzem i przenieś psa w chłodne miejsce. Najlepiej schładzaj go również mokrymi ręcznikami.
Jak pomóc psu podczas upałów?
Przede wszystkim pamiętaj, że psy są dosyć wrażliwe na wysokie temperatury, ale jednocześnie obserwuj reakcje swojego psa. Każdy przypadek jest indywidualny. Pamiętaj jednak, że dzięki odpowiednim środkom ostrożności, możesz w pełni cieszyć się latem wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem.