Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Nadejście zimy to trudny czas dla dzikich i bezdomnych zwierząt. Niskie temperatury i niesprzyjające warunki atmosferyczne są dla nich ogromnym wyzwaniem. Jest jednakże wiele sposobów na to, aby pomóc zwierzakom w tym trudnym okresie bez większego negatywnego wpływu na środowisko i ich naturalny tryb życia. Podpowiadamy jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę.
Zapewnij schronienie
Zwierzęta potrzebują ciepłego i suchego miejsca, aby móc schronić się przed mrozami. Dlatego dla bezpańskich kotów warto przygotować schronienie, które postawimy w spokojnym miejscu. Może być specjalnie kupiona buda albo wykonana samodzielnie z kartonu i styropianu. Zawsze można umożliwić im dostęp do piwnicy, ale wtedy należy zapewnić im również kuwetę. Dla ptaków warto wybudować domek, w którym również będą mogły się schronić. W swoim ogrodzie również możemy postawić małe schronienia dla jeży, które chętnie przezimują w takim miejscu.
Dokarmiaj z głową!
W karmniku dla ptaków możesz wysypać gotową mieszankę ziaren ze sklepu zoologicznego (lub przygotować ją samemu). Na drzewach (odpowiednio wysoko, aby były poza zasięgiem innych drapieżników), powieś niesoloną słoninę, która będzie doskonałym przysmakiem dla skrzydlatych. Nie można ona jednak wisieć na drzewie dłużej niż 2 tygodnie.
Ptaki wodne mogą spożywać ziarna zbóż (płatki owsiane, kasza, kukurydza, proso, słonecznik pastewny) oraz ugotowane, pokrojone w kostkę warzywa. Pamiętaj, aby nie wrzucać pokarmu do wody! Pokarm zostaw w miejscu spokojnym w pobliżu brzegu.
Jeśli zauważysz w swojej okolicy wiewiórkę, która skacze od drzewa do drzewa, to może być znak, że nie może znaleźć miejsca, w którym zostawiła pożywienie. Warto zostawić jej w takim wypadku garść orzechów pod drzewem.
Pamiętaj, aby nie dokarmiać na własną rękę zwierząt leśnych! Możesz to zrobić tylko w porozumieniu z leśniczym. Zwierzyna w lesie jest dokarmiana przez leśniczych w sposób, który nie narusza ich naturalnego trybu życia.
Zapewnij dostęp do świeżej wody
Woda jest potrzebna w każdej porze roku. Dlatego wystaw w spokojnym miejscu miseczkę z wodą dla bezpańskich kotów i w miarę możliwości poidełko dla ptaków, które będzie poza zasięgiem innych drapieżników.
Pamiętaj o regularnym napełnianiu pojemników, gdyż zwierzęta mogą się przyzwyczaić, że znajdą w tym miejscu świeżą wodę. Nie zabieraj im tej możliwości, jak już zacząłeś.
Unikaj stosowania soli i chemikaliów
W okresie zimowym ulice są posypywane solą lub innymi substancjami, które mają zapobiec zamarzaniu lub ułatwić odśnieżanie. Jednakże takie substancje są niebezpieczne i toksyczne dla zwierząt, gdyż mogą podrażniać poduszki łap oraz skórę. Unikaj więc stosowania takich środków w swoim otoczeniu i promuj takie działania wśród swoich znajomych i rodziny.
Wspieraj i dziel się wiedzą z innymi!
Wciąż krąży wiele nieprawdziwych informacji związanych z dokarmianiem zwierząt i tym, jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Dowiedziałeś się z naszego artykułu czegoś nowego? Podziel się tą wiedzą z innymi! Warto edukować siebie i innych o sposobach bezpiecznej pomocy dla dzikich i bezpańskich zwierząt. W końcu, jeśli chcemy pomagać, to należy robić to dobrze!