Jak poznać czy psy się bawią?
Obserwując nasze pupile podczas szalonych gonitw, czy też zapasów, możemy zastanawiać się co psy próbują komunikować. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zwierzaki doskonale się bawią, psia komunikacja może okazać się dużo bardziej złożona niż się wydaje. Wnikliwa obserwacja, a także zagłębienie tematu są kluczem do zrozumienia intencji czworonogów, dzięki czemu możemy rozpoznać czy cieszą się one interakcją, czy też próbują zakomunikować coś zupełnie innego. Poniższy wpis przedstawia kilka elementów, które powinna spełniać interakcja, abyśmy mogli uznać ją za zabawę.
Zaufanie
Aby się bawić, psy najpierw muszą się wzajemnie poznać i zdobyć swoje zaufanie. W tym celu demonstrują m.in. swoją szybkość, czy siłę, dzięki czemu mogą sprawdzić kim jest drugi pies i na co mogą sobie pozwolić w interakcji. Zawsze warto wychodzić z założenia, że psy, które się nie znają, nie bawią się, a wyznaczają sobie granice i sprawdzają się wzajemnie. Często pierwsze kontakty są niepewne, ciała zwierzaków usztywnione, a ich ruchy szybkie i impulsywne.
Poziom pobudzenia
Aby psy odpowiednio odczytywały i reagowały na wzajemną komunikację, ich pobudzenie powinno być na stabilnym poziomie, ciała powinny być rozluźnione, a ruchy miękkie i delikatne. Dzięki temu zwierzę może odczytywać komunikację drugiego osobnika i odpowiednio na nią reagować, co pozwala unikać konfliktów i sprawia, że interakcja jest przyjemna.
Balans
Podczas zabawy interakcje pomiędzy psami powinny być symetryczne – raz jeden pies goni drugiego, później na odwrót, z kolei podczas zapasów raz jeden pies jest na górze, raz drugi, itd. Istotna w tym kontekście jest także specyfika danej rasy – chart będzie chętny do zabawy w berka, natomiast buldog będzie wolał zapasy.
Fory
W trakcie zabawy, gdy psy zdobyły już wzajemne zaufanie i znają swoje słabości, będą dawać sobie nawzajem fory. Pies, który jest szybszy może udawać, że nie jest w stanie dogonić drugiego, bądź uciekać powoli, by drugi pies mógł go złapać. Jest to tzw. samoupośledzenie, które może także występować w formie przewracania się na plecy w trakcie zapasów.
Przerwy
Przerwy są istotnym elementem zabawy, który jednocześnie może pomóc ocenić opiekunom poziom pobudzenia psów. Zbyt podekscytowanym psom trudno będzie wyjść z interakcji, a co za tym idzie, ciężko im będzie kontrolować swoje zachowania. Chwila wytchnienia pozwala czworonogom na samoregulację emocji i rozluźnienie. Podczas przerw, psy powinny dać sobie nawzajem odpocząć i nie naciskać na dalszą interakcję.
Występowanie jedynie części powyższych zachowań nie musi świadczyć o zabawie, dlatego ważne jest dogłębne analizowanie rozmaitych sygnałów wysyłanych przez psy podczas interakcji, oraz branie pod uwagę aspektów, które wpływają na zachowanie psa w danym momencie. Warto pamiętać, że ukłon, czy też merdanie ogonem niekoniecznie oznaczają radość, a wszystkie elementy komunikacji powinniśmy rozpatrywać indywidualnie w zależności od cech i predyspozycji psów oraz specyfiki sytuacji.
Autorka wpisu: Klaudia Błażejczyk Instruktor szkolenia psów, instruktor detekcji węchowej. W pracy z psami w szczególności kieruje się empatią i dobrostanem psa, działając w oparciu o psie emocje i komunikację. Prywatnie opiekunka kundelka Lory oraz labradora Pixela. |