Nietypowe zachowania kotów

Koty potrafią zachowywać się w sposób, który może wydawać się nam nietypowy lub trudny do zrozumienia. Jednak za każdym z tych zachowań kryje się pewne znaczenie, które może być kluczem do zrozumienia potrzeb i emocji naszego futrzanego przyjaciela. Jakie są nietypowe zachowania kotów?
„Ugniatanie”
Zdarza Ci się zaobserwować, że kot naprzemiennie dociska swoje łapki do podłoża (czasem kolana właściciela, czasem poduszka)? To właśnie tzw. ugniatanie. Swoją genezę ma jeszcze w czasie, gdy twój pupil był kociakiem. W ten sposób kocięta ugniatają okolice sutków swojej mamy, aby mleko lepiej wypływało.
Nie jest to do końca wyjaśnione, czemu to zachowanie zostaje z kotem na dłużej. Jedna z teorii mówi o tym, że doświadczenie z czasów kocięcia jest dla kota tak przyjemne i relaksujące, że chętnie powracają do tych bezpiecznych i beztroskich chwil. Z kolei inna mówi o tym, że ugniatając miejsce do spania, naznacza zapachem ten teren. Na poduszkach kocich łap znajdują się bowiem gruczoły zapachowe, więc jest to pewien sygnał dla innych mruczków „To mój teren”.
Chodzenie bokiem
Kot porusza się do przodu, ale bokiem, pokazując największą powierzchnię swojego ciała. Jednocześnie wygina grzbiet w łuk, aby wydać się nieco większym. Takie zachowanie jest całkowicie normalne dla kocięcia, gdyż w ten sposób testuje reakcje i bawi się ze swoim rodzeństwem lub rodzicami.
Takie zachowanie u dorosłego kota jest jednak oznaką dużego pobudzenia. Czegoś lub kogoś kot się przestraszył, co wywołało taką właśnie reakcję. Należy zlokalizować źródło tego strachu i najlepiej usunąć je, np. zasłonić lustro jeśli kot zareagował tak na własne odbicie. Absolutnie nie należy dotykać kota! Przestraszony i pełen napięcia emocjonalnego futrzak może te emocje rozładować na Was. Dlatego najlepiej przekierować uwagę mruczka na zabawkę, która się porusza np. wędkę. Daj czas kotu, aby się wyciszył.
Przynoszenie zdobyczy
Nie wolno nam zapominać o tym, że kot jest doskonałym drapieżnikiem i polowanie ma we krwi. Jednocześnie zawsze też był jednocześnie ofiarą większych drapieżników. Dlatego większość mruczków będzie polować (szczególnie te, które są wychodzące).
Jest kilka teorii na temat tego, dlaczego koty przynoszą swoją zdobycz do swojego właściciela. Pierwsza mówi o tym, że traktuje on swoją ludzką rodzinę jak kotka małe dzieci i chce w ten sposób zapewnić im pożywienie, ale również nauczyć polować (często przynosi przecież żywą zdobycz). Druga stawia na to, że mruczek chce się pochwalić przed człowiekiem swoimi umiejętnościami. Jednakże najbardziej prawdopodobną teorią jest ta, która mówi o tym, że koty chcą zjeść swoją ofiarę w spokoju w bezpiecznych warunkach, gdzie inny drapieżnik nie podkradnie mu zdobyczy.
Zrozum swojego mruczka
Nietypowe zachowania kotów są związane z ich potrzebami, doświadczeniem życiowym czy instynktem. Dlatego warto poznawać świat naszych futrzastych przyjaciół, aby jeszcze lepiej ich zrozumieć i zapewnić im bezpieczne miejsce do życia.